Bir Doğa Harikası, Erfelek Tatlıca Şelalesi Tabiat Parkı

2
5539
Erfelek Tatlıca Şelaleri

Erfelek Şelaleleri yada başka bir isimle , Erfelek Tatlıca Şelaleleri şirin ilimiz Sinop ilinin Erfelek ilçesinin Tatlıca köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Doğanın tüm sesleri ve sakin atmosferi ile  yerli ve yabancı turistleri büyülemeyi başaran Tatlıca Şelaleleri, 1997 senesinde Erfelek barajının yol yapımı sırasında bir tesadüf sonucu bulunmuştur. O günden bu yana şehrin bir cazibe merkezi haline gelmiştir.  Doğanın içinde kaybolmak, bu güzel manzarayı içinize çekmek ve huzur dolu atmosferde zaman geçirmek için Sinop’ta bulunan, doğa ile başbaşa kalacağınız Tatlıca Şelalelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tatlıca Şelalelerine nasılgiderim? Sinop’un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyü yakınlarında bulunan bu güzel şelaleye ulaşmak için Sinop’tan periyodik olarak kalkan minübüslerle önce Erfeleğe ulaşmanız lazım. Şelalere ulaşmak için ise ilçe merkezinden kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Macera severler  Erfelek’ten otostop ile şelalelere ulaşmayı deneyebilirler. Erfelek Şelaleleri Sinop il merkezine 44 km olup Erfelek ilçesine uzaklığı 32 km dir.

Erfelek şelalesi
Erfelek Şelalesi

Tatlıca Şelalelerinde Sizi Neler Bekliyor?

Yol boyunca doğa ile içiçe ilerlerken Erfelek barajının eşsiz güzelliğini geride bırakarak Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkına ulaştığınızda, piknik ve mangal yapabileceğiniz eşsiz bir manzara ve muhteşem bir doğa harikası olan Erfelek Tatlıca Şelalesi sizi karşılayacak. Şelalelerin olduğu alanda 100 yıldan fazla bir geçmişe sahip iki adet eski değirmen yer almaktadır. Erfelek’ten geçerken meşhur olan kuzu kestanesi almayı unutmayın derim.

Erfelek Barajı
Erfelek Barajı

Karasu Deresi üzerinde yer alan birbiri ardınca sıralanmış 28 adet irili ufaklı şelaleler  ve 1,5 kmlik zorlu bir parkur içinde bulunuyor. Gözünüz korktuysa zirveye kadar orman içinden ara ara şelaleleri de gören ahşaptan yapılmış bir yol mevcuttur.

Şelalenin en son döküldüğü yerde farklı açılardan fotoğraf çekildiysek çok fazla oyalanmadan irili ufaklı 28 şelaleleyi keşfetmek için yola koyulalım, lakin zorlu bir parkur bizi bekliyor. Şelaleler içerisinde oluşmuş oyuklu basamaklardan, tırmanma için koyulmuş merdiven ve halatlardan yardım alarak şelalelerin oluşturduğu muazzam havuzları aşarak 1.5 – 2 saat sonunda zirveye ulaşıyoruz. Tırmanma sırasında bulunan doğal havuzlarda yüzmeyi ihmal etmeyin. Suyun soğuk olduğunu belirtmemde fayda var.

erfelek şelalesi

Bu zorlu parkuru aştıktan sonra açıktık mı ? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Zirvede size gözlemeyle muhteşem bir yayık ayranı eşlik edecek. Ayranlar kaynak suyun soğukluğu ile soğutuluyor ve tadı çok güzel. Karnınızı doyurduktan ve biraz dinlendikten sonra yeterli enerjiyi topladıysak dönüş için yola koyulabilirsiniz, ama durun endişe etmenize gerek yok çünkü aynı yoldan geri dönmeyeceksiniz. Ahşap platformlardan şelale yoluna parelel patika yoldan inebilirsiniz. Bir tarafınız şelale manzarası bir tarafınız orman örtüsü eşliğinde bu yolu inmek oldukça keyifli olacak.

Erfelek şelaleleri

Erfelelek Tatlıca Şelaleleri Giriş Ücreti Ne Kadar?

Giriş ücretleri milli parklar müdürlüğü tarafından belirlenmiştir ve aracınızla gidiyorsanız şelalelere 14TL giriş ücreti ödersiniz. Ama aracınızda kaç kişi olduğunuzun önemi yok. Bisiklet 9TL, araçsız girişlerde kişi başı 4.5 TL. Giriş yaptıktan sonra uygun adım marş:)

Su, İnternet , Market gibi imkanları var mı?

Şelalelerde yeterli sayıda çeşme bulunmaktadır. Su sıkıntısı olmayacaktır. Hiç bulamazsanız şişenizi şelalenin kaynağından doldurabilirsiniz. İnternet bu bölgede çok çekmiyor. Tuvalet ve market ihtiyacınızı karşılayacak yerler ve ahşap oturma masaları mevcut. Unutmadan bu bölgede kamp yapmaya izin verilmiyor.

Tatlıca Şelalesi

Erfelek Tatlıca Şelalesi’ne Tırmanacaklar Bunu Okumadan Yola Çıkmayın?

1- İçinizde mayonuz ve ayağınızda ıslansa da sıkıntı olmaz. Çok kaygan olmayan bir ayakkabı, tabiki de kuru kıyafetler önlem olarak alınmalıdır.
2- Su geçirmeyen minik bir çantanız yoksa cep telefonunuzu ve kuru kıyafetlerinizi iyi muhafaza edin.
3- Gözünüz kesiyorsa Şelaleye dışarıdaki tahta merdivenden değil, doğal yollardan tırmanın; ama iniş kesinlikle tahta merdivenlerden olmalı.
4- İlk 3-4 şelalede mutlaka yüzün. Yukarılara çıktıkça su gittikçe soğuyor.
5- Önce şelalenin döküldüğü yerin derinliğine bakın, sonra atlayın.
6- Yanınıza para alırsanız yukarıda yayık ayranı içebilirsiniz ve karnınızı doyurabilirsiniz.

Şelale ve Su Manzarası

Şelale Kuş Bakışı Manzarası

Sizlere bugün erfelek şelalelerini anlattım isterseniz yine keyif alarak okuyacağınız Sapadere Kanyonu yazımı da inceleyebilirsiniz.

2 Yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız