Flamingolara Ev Sahipliği Yapan Van Gölü Havzası

0
1054
Van Gölü Havzası flamingolara ev sahipliği yapıyor

Van Gölü Havzasının kuş göç yolu üzerinde bulunması sebebiyle her yıl yüzlerce kuş türü Van gölü Havzasını ziyaret ediyor.  Türkiye’de yaklaşık 450 kuş türünün  213’ü bu havzada bulunuyor. Her yıl düzenli olarak Nisan ayında  gelip Kasıma kadar kalıyorlar. Hatta burada beslenen flamingolar Van Gölü Havzası ‘nda görsel bir şölen oluşturuyor.

Flamingolar Gölün Yüzeyinde

Yaz boyunca zengin havzalarda beslenen ve burada yavrularını büyüten flamingolar kışın başlamasıyla birlikte çocukluktan beri o hep duyduğumuz sıcak ülkelere göçmek tabirini gerçekleştirip Afrika’ya doğru yola çıkıyorlar. Türkiye’nin sulak alanlarının 3’te 1’ini oluşturan  Van Gölü havzası, başta flamingo olmak üzere kuğu, dikkuyruk, uzun bacak, kılıçgaga, balıkçıl, halkalı cılıbıt ve sakar meke gibi narin bulunan türlere de ev sahipliği yapıyor.

Van Gölü Havzası ‘nda Flamingolar Nasıl Çoğalır?

Daha çok acı ve tuzlu sularda yaşayan flamingolar, yuvalarını çamurdan kesik bir koni biçiminde yaparlar. Her yuvaya genellikle bir yumurta bırakarak dişi ve erkek flamankuşu 28-32 gün sürecek olan kuluçkaya sırayla dönüşümlü olarak yatarlar. Yumurtadan çıkan yavrular üç dört gün içinde yuvadan ayrılacak gücü kendinde bulurlar. Üç hafta içinde bağımsızlıklarını ilan edip kendi kendine beslenebilirler.

Flamingolara Ev Sahipliği Yapan Havza

Van Gölü Havzası ‘nda Flamingolar Nasıl Beslenir?

Flamingoların alt gagaları geniş, üst gagaları ise kapak biçimli ve ortadan kıvrıktır. Ayrıca gagaları beslenme sırasında bir tulumba gibi çalışır. Gaganın içine çekilen su ve çamurdaki küçük hayvan ve bitkiler, gaga içine yapışınca ayıklar. Uzun bacakları ve uzun boynu yardımıyla 1 m’ye kadar olan derinliklerde avlanabilirler.

Van Gölü Havzası 'nda Flamingolar

Van Gölü Havzası ‘nda Kasım Ayının Sonuna Kadar Kalıyorlar

Flamingolar bir noktadan başka bir noktaya giderken mutlaka Van Gölü Havzası’na uğrarlar. Burada bir kaç ay kaldıktan sonra göçe başlarlar. Bu göç küçük gruplar halinde kasım ayının sonuna dek sürer . Van Gölü havzasında birkaç noktada flamingoları çok iyi şekilde gözlemleyebiliyoruz. Bu noktalardan birisi de  Çelebibağı bölgesi ve Erçek Gölü. Bu alanlar sadece flamingolar için değil bütün fauna açısından oldukça önemlidir.

Van Gölü Havzası - Erçek Gölü

Van Valiliği her yıl ekim ayında  ‘Doğunun Kanatları Erçek Gölü Flamingo Festivali’ düzenliyor. İpekyolu İlçesine bağlı Karagündüz Mahallesinde yapılın bu festival oldukça renkli görüntülere sahne oluyor. Bu göç sırasında oluşan manzaralar gerçekten görülmeye değer. Bir çok fotoğrafçı o anları yakalamak için yerini çoktan almıştır.

Van Gölü Havzası Manzarası

Bu güzel yazının ardından sizlere kış turizminin gözdesi orman köşkleri hakkında bilgiler vereceğim. Sizlere orman köşkleri hakkında güzel bir yazı yazacağım 🙂

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız