Haydar Koyu – Ege’de Bir Doğa Harikası

  0
  1712
  Haydar Koyu

  Tam Bir Doğa Harikası Haydar Koyu

  İnsan elinin değmediği her yer nasıl güzelse Haydar Koyu da öylesine güzelliklerle dolu bir cennet adeta. İnanılmaz berrak suyu bembeyaz kumları ve sığ denizi ile bugün sizlere  bir doğa harikası olan Haydar Koyu’nu anlatacağım.

  Haydar Koyu Sahili
  Deniz ve orman iç içe

  Haydar Koyu’na Nasıl Gidebilirim?

  Haydar Koyu, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı bir sahil köyü olan Bozbük’te, Akbük Körfezi ile Kazıklı Körfezi arasında yer alan bir koydur.

  Milas’a 50 kilometre uzaklıkta bulunan Bozbük, Aydın Didim’e yaklaşık olarak 34 km bir mesafede. Yolun büyük bir kısmı asfalt yol ama son bir km’si taşlık dağ yolu.

  Haydar Koyu Hakkında Notlar

  1. Herhangi bir işletme ya da tesis yok o yüzden gelirken yanınızda gün boyu ihtiyacınız olan şeyleri (su,yiyecek vs) getirmekte fayda var.
  2. Duş, Wc ve soyunma kabini yok.
  3. Telefon hatları sorunsuz çekiyor.
  4. Trekking yapabilirsiniz, kamp kurabilirsiniz.
  5. Denizi çok sığ yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için çok ideal.
  6. Yolun son bir kilometresi bozuk geri kalanı asfalt yol. Zaten bütün güzel koyların yolu kötü olmuyor mu:)

  Haydar Koyu Manzarası

  Haydar Koyu’na Gelince Sizi Neler Bekliyor

  Masmavi, okyanusu andıran bu cennet koyda yüzdükten sonra çam ormanlarının içinde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Tertemiz çam havasını içinize çekmelisiniz, zira şehirde böylesine temiz havayı bulmak mümkün olmuyor.

  Haydar Koyu 'ndan Bir Fotoğraf
  Haydar Koyu maviliği

  Sabah saatlerinden öğle saatlerine kadar buraya bir çok tekne turu uğruyor. Tekne turları sahile çok yakın mesafede değil ama yine de muhtesem huzuru bir nebze olsa bozabiliyor. Öğleden sonra öylesine sessiz sakin ve kafa dinlemelik ki işte şimdi buranın tadına varabilirsiniz. Kitap okumak için ideal saatler başlıyor haydi ne duruyorsunuz an sizindir!

  Haydar Koyu Doğası
  Sahil kenarındaki çam ağaçları

  Şemsiyeniz mi yok üzülmeyin:) boylu boyunca uzanan çam ağaçlarının altında kendinize bir yer bulup havlunuzu serip denize girebilirsiniz. Sahilin hemen yamacında başlayan kayalıkların arasından çeşitli deniz kabukları toplayabilmekse büyük bir şans.

  Deniz Kabukları
  Haydar Koyu’nda topladığım çeşitli deniz kabukları

  Nereye gidersem gideyim en sevdiğim şey günbatımını izlemeden dönmemektir. Haydar Koyu’na gelmişken bunu yapmadan geri dönmek olmaz. Malum güneş her yerde aynı güzellikte batmıyor. Haydar koyu konum itibariyle tam günbatımını izlemeye değer bir yer. Güneş denizin tam ortasından usulca süzülürken siz bir günü daha keyifle uğurlamanın tadına varıyorsunuz.

  Günbatımı
  Haydar Koyu gün batımı

  Dilerseniz, Kazıklı ve Akbük Körfezleri’nin doğal güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

  Önemli Not

  Buraya gelecekler için önemli not: Lütfen giderken çöplerinizi toplayıp öyle ayrılınız neden mi çünkü doğa bunu hak etmiyor, doğa etrafa hunharca saçılmış çöplerden bıkmış durumdadır. Eminim hepimiz gittiğimizde tertemiz bir koy bulmak isteriz nasıl bulmak istiyorsak o şekilde bırakmak en önemli görevimiz olmalıdır. Çünkü bunu her şeyden önemlisi geleceğimiz için yapmalıyız ki gelecek bize en güzel yüzünü sunsun.

  Haydar Koyu

  Çam ağaçlarının altında siz hamakta sallanırken yüzünüze değen ege rüzgarına şükranla selam edeceksiniz. Sakin ve huzurlu bir tatil için el değmemiş doğası ile Haydar Koyu tam aradığınız yer. Unutmadan ,

  “Dünyadaki yüz bin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.” – Ryu Murakami

   

   

  Yorum yaz

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen adınızı yazınız