Karlı Kışlı Belgrad’ta Gezilecek Yerler

2
1260
Belgrad'ta Gezilecek Yerler

Tarihte yıllar boyu Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış olan Belgrad, bir çok güzel eseri barındırıyor kalbinde. Bugün sizlerle birlikte Belgrad’ta gezilecek yerleri birlikte keşfedeceğiz. İçindeki seyahat tutkusunu bastıramayanlar hazırlıklarını  yapıp düşmüştür bile çoktan yollara. Bu yazımdan önce Belgrad’a ne zaman gidilmeli ve nerede kalmalı gibi bilgiler veren yazı yazmıştım. Sizlerde bu yazımdan önce Belgrad’a ne zaman gidilmeli yazıma göz atabilirsiniz. Gezimize başlamadan önce ufak bir hatırlatma olarak resmi dilleri Sırpçadır. Ancak buna rağmen halkın çoğu İngilizce bildiği için, Sırplarla rahatlıkla anlaşabilirsiniz. Ayrıca yerel halk gayet sıcakkanlı ve yardımsever. Sırplar Avrupa Birliği’ne üye olmadıkları için ülkede Sırp dinarı kullanılmaktadır. 1tl yaklaşık olarak 17,58 sırp dinarı yani çok ta kasmayın gezin eğlenin ve anın tadını çıkarın:) Yeni yerler görmek ve keşfetmek arzusu her zaman bizi motive eden bir içgüdüdür. Bu motivasyondan yola çıkarak tarih ve kültür açısından dolu dolu bir şehir olan Belgrad’ta gezilecek yerler görmeye ne dersiniz.

Belgrad’ta Gezilecek Yerler: Kalemegdan

Hava o kadar soğuktu ki ve heryer o kadar karla kaplıydı ki bu kalenin zindan girişini bulamadan dönmüş olmak benim için üzücü ama kısaca bilgi vermem gerekirse  Knez Mihailova Caddesi’nin bitişiyle başlıyor burası ve giriş kısmında surlar ve ortasında Kalemegdan parkı ve ortasında zafer anıtı yer alıyor. Şehir merkezine yakın konumu sayesinde kolayca ulaşabileceğiniz bir yer Kalemegdan. Kaleye çıkıp Belgrad manzarasını izleyebilir ve Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yeri görebilirsiniz. Parkın içinde müze, sanat merkezi, hayvanat bahçesi, çocuk parkı, spor alanı ve restoranlar bulunmaktadır. Kalemegdan’daki kapılardan birinin adı Stambol Kapija yani İstanbul Kapısı anlamına gelmektedir. zimKaleyi gezmek ücretsizdir yalnız kalenin içinde bulunan askeri müzeyi gezmek ücretli ve pazartesileri kapalıdır. Şüphesiz şehrin en güzel manzarası burdan görülmekte.

Belgrad'ta Gezilecek Yerler KalemegdanBelgrad'ta Gezilecek Yerler - Kalemegdan

Belgrad’ta Gezilecek Yerler: Paşa Konağı

Kalenin içinde bizden bir yapı hemen göze çarpıyor. Osmanlı mimarisi olan bu konağa Paşa Konağı denmesinin sebebi bir çok paşayı bünyesinde ağırlamış olması.

Belgrad'ta Gezilecek Yerler Paşa Konağı
Paşa Konağı

Belgrad’ta Gezilecek Yerler: Saat Kulesi

Saat Kulesi‘nin  inşaası Venedikli Andreo Cornaro tarafından yapılmış ve 18. yüzyıldan bu yana görünümü bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. İstanbul Kapısı’nın hemen önünde başlayan açık hava kısmında I.Dünya Savaşı’ndan kalma yüzlerce tank ve buna benzer değişik ağır silahlar görebilirsiniz.

Belgrad'ta Gezilecek Yerler Saat Kulesi

Knez Mihailova Caddesi

Bu caddeye ilk adım attığım an kendimi İstiklal caddesinde gibi hissetmiş olmam eminim Knez Mihailova Caddesi‘n de yürümüş bir çok kişinin hissettiği bir duygudur. Araç trafiğine kapalı olan bu caddede tarihi binalar, kafeler,butik dükkanlar ve  restoranlar yer alıyor. Ocak ayında gittiğim için yeni yıl ruhu hala tüm şehirde hissediliyor. Bu yüzden her yer ışıl ışıl olmuştu. Adını Sırbistan Prensi III. Mihailo’dan alan bu cadde günün her saati hareketli ve dinamik. Caddede 1869’da otel olarak yapılan ve şu an Şehir Kütüphanesi olarak kullanılan Srpska Kruna Hoteli var.

Belgrad'ta Gezilecek Yerler Knez Mihailova Caddesi

Belgrad'ta Gezilecek Yerler - Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesi

Skadarlija

Şehrin en bohem köşesi dersek abartmış olmayız. 9.yy’da bir çok ünlü simanın toplanma yeri olan bu bölgenin oldukça canlı bir atmosferi var. Alfred Hitchcock, Jimi Hendrix, Josip Broz Tito, İspanya Kralı Juan Carlos I, satranç oyuncusu Anatoly Karpov ve daha pek çok isim buradaki mekanlarda uğramış. Eskiden çingenelerin yaşıyormuş buralarda. Eski Belgrad’ın bu bölümünü korumak, geleneği yeniden canlandırıp  şehre çağdaş yeni yerler eklemek için, mimar Ugljesa Bogunovic öncülüğünde 1966 yılında yeniden yapılandırılmaya başlanmıştır. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren burada yaşayan çingeneler Skadarlija‘dan çıkarılmıştır. Şimdilerde nefis akşam yemeklerine ev sahipliği yapan mekanlarla dolu. Geleneksel sırp müzikleriyle hoş zaman geçirmek isteyenler için sırp kültürüne dair esintileri çokça bulabileceğiniz çeşit çeşit mekan var. Bu mekanlardan bir tanesi de Dva Jelena (İki Geyik kafası) tavsiye edilen bir diğer mekanlar: sesir moj (eski şapka)

İyi yemek, iyi müzik ve iyi şarap için doğru yerdesiniz. Skadarlija’ya geldiyseniz, mutlaka bir kahvesini için ya da yemek yemelisiniz. Hatta kendinizi sokağın ritmine bırakın ve insanları izleyin. Skadarlija sizi tüm içtenliği ile kucaklayacaktır.

Belgrad'ta Gezilecek Yerler Skadarlija

Savamala Bölgesi

Belgrad’ın en atıl kalmış ve en bakımsız yeri hiç şüphesiz Savamala Bölgesi. Yalnız son zamanlarda hızlı bir şekilde restore edilip hızla şehrin gelişen yerlerinden olmaya aday. Eğer kahve sevenlerdenseniz bir çok kültüre ait kahveyi bu bölgedeki cafelerde bulmanız münkündür. Sokak sanatçılarının duvarları grafitilerle donatması ise bir nevi Karaköy havası katmış bu bölgeye, ne dersiniz görülmeye değer degil mi?

Belgrad'ta Gezilecek Yerler Savamala Bölgesi

Nikola Tesla Müzesi

Kuşkusuz Belgrad’ta gezilecek yerlerin başında Nikola Tesla Müzesi gelmeli. Çünkü hergün evimizde kullandığımız bir sürü elektronik eşyanın mucidine bir teşekkür borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Kimdir bu Nikola Tesla? Fizik özellikle de matematik dehası olan Tesla, kablosuz elektrik ile Alternatif akımın mucididir. Ayrıca 26 ülkede 600’den fazla patenti bulunan bilim insanıdır. Müze içerisinde Nikola Tesla’nın  ölene kadar üzerinde çalışmış olduğu (86 yaşında ölüyor) 100.000’in üzerinde belge, kişisel eşyaları, sanat koleksiyonu ve kitapları gibi onlarca dökümana ve bilgiye ulaşabilmeniz mümkündür. Nikola Tesla, şüphesiz  bugün, Fizik alanında pek çok eşyanın öncüsü konumdadır. Elektriği nasıl kullanacağımızı bize öğreten bu bilim adamı, ne yazıkki öldükten seneler sonra değeri anlaşılıyor. Belgrad’daki müzesi Dünya Anıları listesine alınmıştır.

Belgrad'ta Gezilecek Yerler Nikola Tesla MüzesiBelgrad'ta Gezilecek Yerler - Nikola Tesla Müzesi

Ada Ciganlija

Belgrad’ın Sava Nehri’ne bakan yakasında yer alan Ada ciganlija Belgrad halkının yazın deniz ihtiyacını karşılıyor. Sırplar yazın bu sahili sadece güneşlenip bronzlaşmak için tercih ediyor. Ben buz gibi soğukta karlar altında gezerken buranın yazınki cıvıl cıvıl görüntüsünü sadece hayal ettim. Ada Huja ve Ada Medjika doğa ile iç içe olan diğer adalardan. Eğer yolunuz yazın Belgrad’a düşerse bir nehir havası alırsınız.

Terazije Meydanı ( Terazi Meydanı)

Terazi Meydanı ismini kentin su dağıtımı için 1840’larda Osmanlıların inşa ettiği su kulesinden alıyor. Bu meydan konum olarak bir çok yere yakınlığı ile oldukça önemli bir noktada yer alıyor. Bu cadde üzerinden 25 dakika yürüyerek Aziz Sava Katedrali’ne ulaşmak mümkündür. Yine bu caddede uygun fiyata hediyelik eşya satan bir çok dükkan var. Çeşitli tarihi yapıları ve tarihte önemli yere sahip olan otelleri, bu meydanda bulabilirsiniz. Bu otellerden bir tanesi de Maksim Gorki, Alfred Hitchcock, Brad Pitt ,Robert De Niro ve Albert Einstein gibi pek çok ünlü ismi ağırlayan Moskva Oteli‘dir. bir küçük not, Belgrad’ın en iyi kahvesinin bu otelin  kafesinde yapıldığı söyleniyor. Kulağa çok hoş geldi değil mi denemeye değer:)

Belgrad'ta Gezilecek Yerler - HOTEL MOSKVA
HOTEL MOSKVA

Belgrad’ta gezi rehberi yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Belgrad’ta gezi rehberi yazımda sizlere bu bölgenin tarihi güzelliklerini, karlar altında bir başka güzelliklerinden bahsettim. Bir sonraki yazımda Sırbistan’ın sevimli şehri Novisad ve Zemun’u siz değerli okuyucularıma anlatacağım. Yeni bir gezi yazısında görüşmek üzere 🙂

2 Yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız