Kazdağları’ndaki Tarihi Güzellik; Adatepe Köyü Gezi Rehberi

1
2028
Adatepe Köyü

Temiz Hava Bol Oksijen Adatepe Köyü

Kazdağlarının eteklerinde  şehrin gürültüsünden ve stresinden uzak bir yer Adatepe Köyü. Öyle ki temiz hava ve oksijenin bol olduğu bu köyde aradığınız huzuru bulabileceksiniz. Doğa ve tarihin iç içe geçtiği Adatepe Köyü Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış. Orijinal taş yapısıyla son dönemde yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Zeytin ve çam ormanlarıyla çevrili bu şirin köy gerçekten görülmeye değer.

Adatepe Köyü Manzarası

Adatepe Köyü Tarihi

Adatepe Köyü, Rum ve Türk kültürünün beraber yaşadığı ve kaynaştığı en eski köylerden biri. Kurtuluş savaşına kadar rumların ve türklerin bir arada yaşadığı bu köyde mübadele döneminde Rumlar köyü terketmek zorunda kalır. Yerlerine girit ve midilliden türkler gelir. Daha sonraları köy hızla göç vererek nüfusu git gide azalır. Bu sebeple kaderine terkedilmiş  harabe bir hale gelir. Sonraları burayı keşfeden bir grup doğasever, gezgin ve yazar devletten hiçbir destek almadan kendi çabarıyla evleri yeniden restore ederler. Yeniden hayat bulan Adatepe köyü şimdilerde şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için tam bir kaçış rotası.

adatepe köyü meydanı
adatepe köyü meydanı

Adatepe Köyü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kazdağlarının eteklerine kurulu bu köy Çanakkalenin Küçükkuyu  ilçesine bağlı eski bir rum köyü. Tüm rum köylerinde olduğu gibi burada da eski taş evlerin güzelliği ve tarihe tanıklık eden o dokusu görülmeye değer. Doğal ve tarihi SİT alanı olarak koruma altındaki Adatepe Köyü Edremit Körfezi ‘nin kuzey ucunda yer alıp deniz seviyesinden 280 metre yükseklikte.

İzmir-Çanakkale yolu üzerinde Küçükkuyu’ya ulaştıktan sonra 5 dakika daha gittiğinizde Adatepe’ye ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Adatepe arası yaklaşık 97 kilometre, araçla yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir.

İstanbul Adatepe arası yaklaşık 512 kilometre ve araçla yaklaşık 7 saat 40 dakika sürmektedir.

İzmir Adatepe arası yaklaşık 235 kilometre ve araçla yaklaşık 3 saat 20 dakika sürmektedir.

Not: Civarda görülmesi gereken başka yerler de olduğu için eğer kendi aracınız yoksa araç kiralayıp gelmek en mantıklısı?

Adatepe Köyü Nerede ve Nasıl Gidilir

Adatepe Köyü’nde Gezilecek Yerler

1) Köyde Sokak Sokak Gezmek

Küçük bir köyde yapılacak en güzel aktivite tabii ki Arnavut kaldırımlı sokakları ve restore edilmiş taş evleri keşfederek köyü gezmek olur. Çünkü pandemiden dolayı boş olan sokakları gezip her köşesinde fotoğraf çekilebilmek çok güzel. Yazın bu sokakların daha da kalabalık olduğunu düşünüyorum.

Köy Sokakları

2) Taş Mektep

Bu bina 1980’li yıllara kadar  okul olarak kullanılmıştır. Daha sonraları bu mektep öğrenci yetersizliği nedeniyle kapatılmıştır. Günümüzde yeniden restore edilerek düşünce ve atölye merkezine çevrilmiştir. Çünkü genellikle yazları faaliyet gösteren bu merkezin amacı : “okulu uluslararası platforma oturtarak, bilgi zenginliğine  ve düşünce çeşitliliğine ulaştırmak”mış.

Taş Mektep

3) Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Türkiye’de türünün ilk örneği olarak Zeytinyağı Fabrika – Müzesi olarak 2001 ‘de  Küçükkuyu‘daki tarihi sabunhane binası restore edilerek açılır. Bir yandan kuru baskı tarzında zeytinyağı üretimine devam edilirken, öte yandan etraftaki köylerden toplanan zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç -gereç ve aksesuarlar fabrika binasında sergilenmektedir. Geleneksel usulde zeytinyağlı saban yapımı burada aşamalı olarak sergilenmekte.

Müze Dükkanı’ndan  taze zeytin, zeytinyağı, doğal sabunlar alabilirsiniz. Hatta bu ürünleri satın almadan önce tatlarına bakabilirsiniz.

Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale

Tel: (0286) 7521303- 7521330

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

4) Köy Kahvesinde Bir Çay

Ruhu olan yerleri seviyorum. Çünkü böyle doğal köy meydanlarında çay içmek lüks cafelerden çok daha samimi ve huzurlu gelir bana hep. Siz de eminim bu şirin köyü gezerken koca çınar ağacının gölgesinde durup bir mola vermek isteyeceksiniz.

5) Zeus Altarı

İlyada destanında adı geçen ve efsanelere konu olan bu Zeus altarı nedir acaba?  Düşünürken öğrendim ki, tüm Edremit körfenizi ayaklarının altına seren bir manzaraya sahip olan bir tepeymiş. Öyle bir tepe düşünün ki hem küçükkuyu hem de midilli bu manzaradan görülebilsin.

Zeus Atları

Efsaneye göre , Zeus Truva Savaşı’nı bu tepeden izlemiş. Buradaki altarın merdivenle çıkılan kayadan bir tahta benziyor. Böyle olması ve tüm körfeze hakim bir tepede yer alması efsaneyi doğrular nitelikte.

Adatepe Köyünde Ne yenir?

Hayatımda ilk defa otlu dondurma duydum. Ot sever biri olarak tadını çok merak ettim. Otlu dondurma mı olur? İnsanın zihninde başka bir çağrışım yapsa da denemeye değer. Kış sezonu olduğu için bende deneyimleyemedim ama yazın mutlaka tatmak için yeniden geleceğim. Çünkü bu eşsiz köy beni benden almayı başardı.

En meşhur olan çeşitleri: naneli, kekikli, ısırganlı, lavantalı ve zencefilli dondurma

Unutmadan hurmalı kahvesi de denmeye değermiş benden söylemesi?

Adatepe Köyünde Konaklayabilceğiniz Butik Oteller
  • Adatepe otel
  • Hünnaphan Otel
  • Ida Blue otel
  • Mavraş taş odalar
  • Zeushan

Bu doğa harikası Adatepe Köyü hakkında merak ettiğiniz her şeyi bana yorum kısmından sorabilirsiniz. Bence fırsat varken Kazdağları’nın eteğinde yer alan Adatepe Köyü’nü mutlaka ziyaret edin. Çünkü bu eşsiz köyde birçok doğal ve yöresel üründe sizleri bekliyor.

Köy Evleri

1 Yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız