Kuru Dallardan Dekoratif Ağaç Yapımı

0
937
Dekoratif Ağaç Yapımı

Dekorasyon fikirleri hepimizin hayatında oldukça başvurduğu bir alan. Nasıl yapılır köşemin ilk yazısını  kuru ağaç dallarından yaptığım dekoratif ağaç ile başlamak istedim. Yapımı çok basit olan bu ağaç evinize oldukça farklı bir hava katacak. Şimdi size bu ağacın oluşum öyküsünden bahsedeceğim.

Dekoratif Ağaç Dallarını Nasıl Buldum?

Hafta sonu araba kullandığım yol üzerinde kesilmiş olan bir dut ağacı gördüm. O an aklıma bu dalları nasıl değerlendirebileceğim fikri geldi. Onları yeniden bir ağaca dönüştürmek. Öyle bir ağaç olmalıydı ki hem tüm yıl evimde bana eşlik etsin hem de bir ruhu olsun. İçinde bulunduğum ay aralık olunca haliyle bu ağaç yeni yıl konseptinde de olabilirdi.

Kurumuş Dallar

Ağacı Yapım Aşamalarım

İşte ağaç olmayı bekleyen bir yığın odun dalı:)Ağaç dallarını apartmanın önüne getirip önce fazla olan çıkıntılarını kestim. Ona yeniden bir ağaç formu vermek için boylarını uzundan kısaya doğru yeniden boyutlandırdım.

Bir bağ makası ve testere yardımıyla budadım, kısalttım ve istediğim şekil ve boyutlara ulaştım. Tam 7 adet dal elde ettikten sonra şimdi ağaca yeniden hayat verebilirdim .

Kurumuş Dallardan Ağaç Yapımı

Ağacı Boyamak İçin Neler Kullandım

  • Cadance antiquing paint eskitme boyası
  • Cadance parlak vernik ve bir adet boya fırçası

Elimde gerekli olan malzemeler olduğuna göre bir an önce işe koyuldum. Dalları bir güzel sildikten sonra eskitme verniğini her dala ayrı ayrı uyguladım. Amacım daha canlı ve doğal görünen bir dal rengi elde etmekti. Bütün dallara uyguladıktan sonra kurumaya bıraktım.

2 saat gibi bir sürenin ardından kuruyan dalları masaya dizerek boy sıralaması yaptım. İşin en eğlenceli kısmı bundan sonraki aşamalardı. Kafamda nasıl bir şeye dönüşeceğine dair biraz fikir olsa da tam olarak net değildi. O gece yüzümde kocaman bir tebessümle uykuya daldım. Gerçekten bir şeyler üretmenin güzelliğini tüm hücrelerimde hissederek.

Yapım aşamasında en zahmetli süreci dalları birleştirme kısmıydı çünkü dalları aynı dengede tutmalıydım. Keten bir iple birleştirip, ipi her geçirdiğim dala düğüm atarak tüm dalları birbirine tutturdum.

Dekoratif Ağaç Nasıl YapılırDekoratif Ağaç Malzemeleri

En eğlenceli kısım işte şimdi başlıyor. Duvara monte ettiğim ağacımı artık istediğim gibi süsleyebilirim. Ağaca neler asacağınız duygularınızı yansıttığı gibi kendi içinde de bir bütünlük arz etmeli. Evde bulduğum bütün süsleri masaya yığdım eski ağacımdan kalanları da ekledim ve ortaya süslemek için yetecek kadar malzeme çıktı. Bu süreç tamamen hayal gücünüze kalmış. Süsledikten sonra led aydınlatmalarla ışıklandırıp harika bir görüntü elde etmek kaçınılmaz.

Kurumuş Dallardan Dekorasyon

Yeni yıla yeni bir başlangıç yapmak için tasarladığım bu ağaç artık yılın her günü benimle. Yeni bir yıla girdikten sonra onunla vedalaşmak istemedim çünkü her gün onu duvarda görmek bana güzel bir enerji veriyor. Benim evime neşe getiren bu ağaç tabiat ananın bana bir armağanı. Siz de yılbaşı ağaçlarının yapaylığından sıkılıp kendinize bütün bir yıl eşlik edecek bir ağaç arıyorsanız doğa size en güzelini sunacaktır.

Yaratıcılık, beklenmeyeni aramaktan ve kendi tecrübenizin dışına doğru adım atmaktan gelir. MASARU IBUKA

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız