Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla Müzesi Nerededir?

1
1304

“Eğer nefretiniz elektriğe dönüştürebilseydi bütün dünya aydınlanırdı.” demiş Nikola Tesla. Bugün sizlere hayatının son yıllarını beş parasız olarak geçirmiş ve 86 yaşında bir otel odasında yapayalnız ölmüş olan bir bilim adamından bahsedeceğim. Kulağa acı gelen bu durum ne yazıkki yaşarken kıymeti bilinmeyen bir dahinin gerçeği. Yaşadığı dönemde hakkı verilmemiş olan Nikola Tesla bir çok icadının patentini alamadığı gibi , meslektaşları tarafından engellenen, çoğu zaman da icatları çalınan ama buna rağmen sayısız icadın mucidi olup tüm dünyaya katkısı bulunan başarılı bilim adamıdır. Bugün sizlere hem Nikola Tesla hem de Nikola Tesla Müzesi‘nden bahsedeceğim.

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla 19 yüzyılın ortasında 10 Temmuz 1856 tarihinde bugünkü Hırvatistan toprakları içinde yer alan Similjan kasabasında dünyaya gelmiş. Babası çok katı bir din adamı olan Tesla küçük yaşta ağabeyinin attan düşüp ölmesi sonucu daha da içine kapanık bir çocuk haline gelir çünkü ailesi onu atı korkutmakla suçlamıştır. Annesi oldukça zeki bir kadınmış. Okuma yazma bilmemesine rağmen pratik ev gereçleri tasarladığı için Tesla annesinin bir dahi olduğuna inanıyormuş. Nikola Tesla 2 defa üniversiteye gitti, ancak üniversiteden hiçbir zaman mezun olamadı.

Nikola Tesla

Nikola Tesla Hakkındaki İlginç Bilgiler

 1. İlk soyadı Draganic olan Tesla  daha sonra reşit olunca bu soyadını kullanmak istemediği için mahkemeye başvurup soyadını Tesla olarak değiştirmiştir.
 2. Olağanüstü bir hatırlama kabiliyetine sahipti; gördüğü, duyduğu ve okuduğu hiçbir şeyi kolay kolay unutmuyordu, özellikle görsel hafızası müthişti.
 3. Daha 6 yaşındayken kendi su çarkını yapmıştı.
 4. İlginç bir çocuk olan Tesla parlak cisimlere karşı ilgisi vardı ve yolda yürürken adımlarını sayardı.
 5. Kimsenin saçına dokunamazdı ve her zaman yediği yemeğin kübik içeriğini hesaplıyordu bunu yapamazsa yemek yemeyi reddediyordu.
 6. Okumayı ve şiir yazmayı çok severdi.
 7. Asosyal davranışları ve takıntıları yüzünden üçüncü sınıfın başlarında okulu bırakmış.
 8. Dünya’nın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini söyleyen ve bunu ispatlayan bilim adamı Nikola Tesla’dır. İyonosfer, 19. yüzyılda keşfedilmiştir, Dünya’nın üzerinde bulunan üçüncü sıra katmandır. En önemli özelliği ise elektrik enerjisinin, radyo, ses ve elektro manyetik dalgaların kablosuz olarak çok uzak bir noktadan diğer noktaya taşımasını sağlamaktadır.
 9. Tesla daha üniversite bile okumadan başta Sırpça olmak üzere,İngilizce,İtalyanca, Fransızca ve Almaca biliyordu.
 10. Niagara Şelalesi üzerinde dünyanın ilk hidroelektrik santralini kurmuş.
 11. Tesla elektriği taşıma konusunda son derece başarılı çalışmalar yapmıştır. Christopher Nolan’ın efsane filmi The Prestige’de de bu konudan bahsedilmiştir.

Tesla’nın İcatları Nelerdir?

Tesla Bobini şüphesiz Nikola Tesla deyince aklımıza gelen ilk icadıdır. 1891 de tasarlayıp aynı yıl içerisinde patentini almıştır. Peki bu bobin ne işe yarıyor; elektrik geriliminin yükseltilmesi ile yüksek frekanslı düşük akıma sahip bir çıkış elde ederek elektriği kablosuz olarak aktarmak. Tesla bobini yüksek miktarda enerji üreterek lambaları kablosuz olarak aydınlatmasını sağlamıştır. Tesla Bobininin önemi, mühendislerin elektriğin doğasını nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olmasıdır.

Alternatif Akım‘la elektriği daha uzağa ve daha ucuza iletebiliriz diyordu Tesla. Doğru akımı bir pile benzetiyordu ve elektrik uzağa gittikçe gücünü kaybediyordu. Tesla’nın geliştirdiği alternatif akım ise sadece güç göndermekle kalmayıp  aynı zamanda gücü tekrar kaynağa geri getiriyordu.

Mekanik Güç‘teki sürtünmeyi kullanarak, günümüzdeki arabalarda kullanılan hız ölçerler içindeki bazı aparatları Tesla tasarlamıştır.

İndüksiyon Motoru alternatif akım kullanır, dayanıklıdır bakımı kolay ve maliyeti azdır. günümüzde kullanılan elektirikli süpürgeler, saç kurutma makinaları  ve motorlu aygıtların çoğunda bu motor kullanılır.

Neon ve Flüoresan Lambalar ikisinin de gelişimine birçok katkıda bulundu. Tesla deneylerinde dört farklı ışıklandırma türü geliştirerek elektro partikülleri gazlar yardımıyla çalıştırdı. Örneğin, fosforlu bir madde kullanarak siyah ışığı görünür ışığa dönüştürerek Neon tabelaları icat etti.

Radyo frakansları için ses ve görüntünün uzun mesafelerde iletilebileceğine dair ilk çalışmaları Tesla yapmıştır. Radyonun mucidi Marconi olsa da bu icadı yapmasını sağlayan her şeyi Tesla geliştirmiştir.

Nikola Tesla hakkında yeterli bilgi edindiğimize göre dünyayı bambaşka algılayan bu bilim adamının hatıralarının, kişisel mirasının, kişisel belgelerinin ve çalışmalarının sergilendiği müzeyi ziyaret etmek istemez misiniz?

Nikola Tesla Müzesi

Dünyaca ünlü Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan’ın Belgrad şehrinde yer alan müze 1952 yılında Tesla’nın kişisel mirasını ve icatlarını korumak adına açılmış bir kültür kurumudur. Ünlü Sırp mimar Dragiša Brašovan tarafından dizay edilmiştir. Müze tarihi bir konakta yer alıyor. Yerlerin karo taşlarla kaplı olması ve müzenin tarihi dokusu sizi adeta o yıllara sürüklüyor. Müzeye ilk girdiğinizde ”koskoca Nikola Tesla’nın müzesi bu kadarcık mı?” diye içinizden geçiriyorsunuz öyle mütevazi ama müzeyi gezdikçe aslolalın içindeki kıymetli bilgiler olduğunu anlıyorsunuz.

Nikola Tesla Müzesi
Nikola Tesla Müzesi

 

Müzede Sizi Neler Bekliyor?

Tesla’nın en ünlü icatları hakkında bilgiler ve demoların ardından ziyaretçiler müzede istediği gibi dolaşabiliyor. İsterseniz belli saatlerde İngilizce ve Sırpça rehberli turlara da katılabilirsiniz. Müzenin iç kısmına girer girmez sizi Tesla’nın ismini vermiş olduğu bir de bobin karşılıyor. Eğer zamanınız varsa bu bobinin nasıl çalıştığını bir rehber eşliğinde deneyimleyebiliyorsunuz. Yani hiç bir yere bağlı olmayan floresanların Tesla bobini yardımı ile yanmasına şahit oluyorsunuz:)

Tesla Bobini

Yaklaşık 160.000 belgeyi içeren, kişisel belgelerin yanında hukuki ve mali işler, şirketler ve bireyler ile yaptığı yazışmalar, bilimsel çalışmaları ve patent belgeleri,planlar, çizimler, tasarımlar fotoğraf malzemesi gibi orijinal belgeler bu koleksiyonda muhafaza ediliyor.

Tesla’nın kişisel kütüphanesini oluşturan kitapları, dergileri ve kişisel sanat koleksiyonu burada yer alıyor. Kıyafetleri, mektupları, şahsi mührü gibi özel eşyalarını da incelemeniz mümkün. Belgelerinin çoğuna Amerikan hükümeti tarafından el koyulmuş olmasaydı eminim müzede çok daha fazlası olabilirdi.

Müzeyi gezerken duvara asılı olanlar arasında dikkatimi birkaç önemli belge çekti. Bunlar 1917 yılına ait bir gazete manşeti ve 1931 yılına ait Time dergisi kapağı çekti. 1917 yılına ait gazetede, Tesla’nın elektrik frekansları kullanarak denizin dibini taramayı sağlayan sisteminden bahsedililiyordu. Bu sistem sayesinde radarlardan kaçan denizaltıları yakalanabiliyormuş. Ah Tesla! sen gerçekten bir dahisin.

önemli bir not: UNESCO, Tesla’nın insanlığa yaptığı evrensel katkılarının önemini takdir etmek için Nikola Tesla’nın arşivini ”Memory of the World” listesine dahil etmiştir.

Gelelim müzedeki en ilginç detaya; Nikola Tesla’nın küllerinin içinde bulunduğu bir kab. Gerçekten o an çok etkileyiciydi.

Nikola Tesla Müzesi’ne Nasıl Gidebilirim?

Krunska 51, 11000 Belgrad adresinde yer alan müzeye 2, 10, 12 ve 14 numaralı Tramvaylar ve 24, 26 ve 27 numaralı belediye otobüsleri ile gidebilirsiniz. Ama buraya kadar gelmişken şehrin tadına vara vara sokaklarında dolaşarak gitmek daha keyiflidir. Turist koşturmacasından belki biraz uzakta Taşmeydan veya Slavija meydanından yürüyerek Belgrad’ın en güzel sokaklarından birine ulaşmış oluyorsunuz. Meşhur Aziz Sava kilisesi de bu müzeye 15 dakika yürüme mesafesinde.

Krunska,Belgrad

Müze Ziyaret Günleri ve Saatleri

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile  18:00 saatleri arasında açık.

Şüphesiz ki Sırplar için Nikola Tesla çok önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, Sırp Dinarları’nın üzerinde dahi Nikola Tesla’nın resmi var. Tesla, dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza atmış bir dahi. Günümüzde Nikola Tesla’nın hem bilinmeyen hem de kullanılmayan birçok icadı vardır. Siz de bu müzeyi ziyaret ederek Nikola Tesla’yı daha yakından tanıma fırsatı elde etmiş olabilirsiniz. Müzenin bilime, matematiğe ve fiziğe ilgi duyan herkese ilham vereceğine inanıyorum.

1 Yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız