Novi Sad Gezi Rehberi

0
1382

Sırbistan deyince ilk akla gelen şehir kuşkusuz Belgrad’tır. Bugün size Neo Gotik mimarisiyle dikkat çeken Sırbistan’ın en büyük ikinci şehri olan Novi Sad ‘tan bahsedeceğim. Tuna Nehri’nin hemen kıyısında yer alan bu ışıltılı şehirde 26 etnik grup ve altı resmi dil konuşuluyor. Resmi dil sırpça olsada halkın büyük bir çoğunluğu ingilizce konuşuyor. Osmanlılar da dahil olmak üzere Macarlar, Hırvatlar, Slovakyalılar gibi bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış kuzey Vojvodina Eyaleti’nin başkenti Novisad’ı çok seveceksiniz.

Novi Sad ‘a Nasıl Gittim

Belgrad’ın savamala bölgesinde yer alan otogarından her saat başı otobüs bulabilirsiniz. Otogara varınca görevliden biletinizi alıyorsunuz otobüs biletinin yanında size bir de jeton verecek. Bu jeton ile turnikeden geçip otobüslerin kalkacağı peronlara giriş yapıyorsunuz. Belgrad-Novi Sad arası yaklaşık 100 km mesafede ve yolculuk  1,5 saate yakın sürüyor. Karlı yol manzaraları eşliğinde siz gözünüzü açıp kapayana kadar geçiyor zaman. Şehre vardığımda heryerin bembeyaz olması, kar görmeyi bu kadar özlemiş biri olarak içimdeki çocuğu uyandırdı.

Novi Sad'a nasıl gittim

Novi Sad Beni Nasıl Karşıladı

Balkanlardaki bir çok şehirden çok daha farklı bir mimarisi ve ilgi çekici bir yanı var bu şehrin. Sebebi ise bir zamanlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna ev sahipliği yapmasıdır. Doğrusu bu kadar ışıltılı bir şehre geleceğimi hiç düşünmemiştim. İçimi donduran buz gibi soğuğa rağmen sokakların ışıltısı adeta içimi ısıttı diyebilirim. Bütün sokakların ışıltılı aydınlatması karlara yansıyınca ortaya masalsı bir görüntü çıkıyor. Hani derler ya sokaklarında kaybolmalık tam da öyle. Eğer kaybolursanız şehrin kalbinde bütün heybetiyle yükselen Meryem Ana kilisesini merkez olarak alabilirsiniz. Gelin Novi Sad beni nasıl karşıladı sorumun cevabını birlikte bulalım.

Novi Sad özgürlük meydanı

Novi Sad ‘ta Bir Güne Neler Sığdırdım?

Novi Sad, bir güne sığabilecek kadar küçük ama bir okadar da eğlence dolu bir şehirdir. Her yıl düzenlenen ve Avrupanın en iyi festivallerinden biri olan Exit Müzik Festival’i burada petrovaradin kalesinde düzenleniyor. 2021 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmak için hazırlanan şehir bence çoktan bunu haketmiş bile. Hadi birlikte göz atalım Novi Sad’ta bir güne neler sığdırdım ve şehir merkezinde nereleri gezebildim.

Şehrin merkezi olan, kalbinin attığı yer olarak bilinen Özgürlük Meydanına doğru yol alıyorum. Geniş, trafiğe kapalı olan yollar büyük meydanlara bağlanıyor.

Özgürlük Meydanı Novi Sad
Arkamdaki ışıklı yapı Belediye Binası

Jovan Jovanvic Caddesi

Trafiğe kapalı olan Jovan Jovanvic Caddesi oldukça işlek ve kalabalık. Kışın böyleyse kimbilir yazın ne kadar da hareketlidir diye geçiriyorum aklımdan. Butik mağazalar ve kafelerle dolu estetik ve sadeliğiyle beni etkileyen yapıların arasında ilerliyorum.

Jovan Jovanvic Caddesi akşamları ışıl ışıl.

Cadde üzerinde her yerde  masa sandalyeler var haliyle bu durum, gidip hemen oturmak ve her mekanı keşfetmek hissi uyandırıyor. Tabi bu söylediğimi siz yazın yapın şuan her yer karla kaplı:) Işıl ışıl sokaklarda yürürken sanki kendinizi bir masal dünyasında hissediyorsunuz.

Dunavska Caddesi

Yol boyunca neo-barok tarzda renkli evler görülmeye değer. Adeta tarihte bir yolculuğa çıkarıyor insanı. Dunavska Caddesi, Dunavska Parkına doğru yol alırken şehrin ışıltılı caddesinden Tuna Nehri’ne doğru açılıyorsunuz.

Dunavska Caddesi Novi sad'ın tarihi caddelerinden biri

Dunavska Parkı

Bir şehir düşünün ki yer yeri ışıl ışıl ve pırıl pırıl parkları bile. Şehri adım adım gezdikten sonra Dunavska Parkı dinlenmek için harika bir yerdir. Ağaçların karlarla kaplı görüntüsü adeta bir kartpostalı anımsatıyordu. Park içerisinde küçük bir göl ve içinde ördekler de var. Yolun sol tarafında, parkın karşısında Vojvodina Müzesi ile Güzel Sanatlar Müzesi bulunuyor.

Dunicka Parkı karlar altında çok güzel.

Her ara sokak farkı bir hikayeden fırlamış gibi size şehrin farklı güzelliklerini sunuyor. Çünkü ara sokaklara daldığınızda hiç bir sokak sizi buna pişman etmeyecek güzellikte. Eğer siz de benim gibi tarihe tanıklık etmiş böyle güzel kapıları seviyorsanız poz vermek için hazır olun:)

Meryem’in Adı Kilisesi

Özgürlük meydanında yer alan Meryem’in Adı Kilisesi (St. Mary Kilisesi) şehrin bir çok yerinden görülebilmekte. Novi Sad şehrinde inşa edilen ilk katolik kilisedir ve çan kulesi 72 metre yüksekliğindedir.

St. Mary Kilisesi novi Sad

Psikoposun Sarayı

Özgürlük meydanından kısa bir yürüyüşle ışıltılı sokaklardan geçerek Jovan Jovanvic Caddesi’nin sonunda bulunan Psikopos Sarayı‘na ulaştım. Şehirde görülecek en güzel mimari yapılardan biri karşımda duruyor ve en güzel fotoğraflara fon oluyor. Sarayın önünde Novi Sad’lı şair Jovan Jovanovic Zmaj’ın da bir heykeli bulunuyor.

Psikoposun sarayı Novi Sad

Aziz George Ortodoks Katedrali

Bombalamalarda zarar gören Aziz Gerorge Ortodoks Katedrali günümüzdeki haline kavuşması yine Budapeşte’li mimar Michael Harmintz tarafından olmuş. Bu bilgiyi de öğrenip bu görkemli yapıyı arkamızda bırakarak şehri keşfetmeye devam ediyoruz.

Aziz George Ortodoks Katedrali Novi Sad

Zezelj Köprüsü

Tuna Nehri üzerinde yer alan bu köprünün bir hikayesi var o da Orijinal Zezelj Köprüsü, 1998-1999 Kosova Savaşı sırasında NATO tarafından 12 kez bombalanarak 23 Nisan 1999 tarihinde yıkılmıştır ve yerine yapılan köprü tam 18 yıl aradan sonra inşa edilmiştir. Şuan oldukça stratejik bir öneme sahip olan Zezelj Köprüsü‘nü akşam manzarasında seyre dalıyorum.

Zezelj Köprüsü tuna nehri üzerinde yer alıyor.

 Petrovaradin Kalesi

Tuna Nehri boyunca inşa edilmiş olan kale, onca savaşa, bombardımana, saldırıya rağmen halen ayakta kalmayı başarmıştır. Osmanlı İmparatorluğu 16. Yüzyılda burayı fethederek 150 yıl hüküm sürmüş. Kale o kadar güzel bir noktaya kurulmuştur ki tuna nehrini olduğu gibi görmek mümkündür. Günümüzde ise kentin sanat merkezi, Exit festivaline ev sahipliği yapıyor. Ayrıca yer altından da 16 km uzunluğunda gizli tünellere de sahip olan bu kalenin nehir kıyısındaki restoranlarında çok güzel yöresel ve su ürünleri yemekleri tadabilirsiniz. Bir efsaneye göre Petrovaradin Kalesinin adı “inanç kadar güçlü bir kayanın üzerindeki bir şehir” anlamına gelen kelimelerden oluşmaktadır.

Petrovaradin Kalesi exit müzik festivaline ev sahipliği yapıyor.
Arkamda görünen ışıklı yer kale:)

Novi Sad ‘ta Hangi Restorana Gittim?

O kadar çok gezdikten sonra sıcak bir mekanda güzel bir yemeği haketmiştim. Biraz araştırmalarım sonucunda bulduğum oldukça şık bir mekan olan Project 72 Wine & Deli adlı restorana gittim. Ortam o kadar güzeldi ki sanki bir şarap mahzeninin içine düşmüşüm gibi duvarda çeşit çeşit şaraplar ve ortamın sıcaklığı buraya geldiğime değecek hissini sonuna kadar yaşattı.

Project 72 Wine&Deli'de akşam yemeği

Gerçekten çok özel bir restorant burası.Lezzetli yemekler, harika bir servis, şahane müzikler ve güleryüzlü çalışanlar daha ne olsun değil mi. Yerel şarapları deneyerek keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Project 72 Wine&Deli'de yediğim yemekProject 72 Wine & Deli'nin güzel şaraplarıProject 72 Wine&Deli'de yemek menüsü

Ben yemek tercihi olarak özel bir sos üzerine kuzu eti yedim oldukça lezzetliydi. (menüdeki karşılığını ve tam ismini şuan hatırlamıyorum. Ama garsonlar size seçim konusunda zaten yardımcı oluyor.) Eğer yeniden Novi Sad’a gitsem yine koşarak buraya giderim. Hem fiyat hem de performans açısından da verdiğiniz paraya sonuna kadar değiyor. Çünkü ülkemizdeki bu tarz mekanları düşünürsek ucuz bile diyebiliyor. Novi Sad genel anlamda uygun bir şehir.

Project 72 Wine & Deli'de akşam yemeği

Özgün bir şeyler yemek istiyorsanız size tavsiyem Project 72 Wine&Deli olacak. Burada geçireceğiniz her dakika hafızalarınızda güzel bir anı olarak kalacak.

Novi Sad ile ilgili anlatabileceğim şeyler bu kadardı. Ama Sırbistan’a yolunuz düşerse mutlaka bu güzel şehre uğramayı unutmayın. Sizlere bir önceki yazımda Belgrad’ta bulunan Nikola Tesla Müzesi Hakkında bilgi vermiştim okumanızı tavsiye ederim. Yeni rotalarda görüşmek dileğiyle.

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız