Ohrid Gölü; Ohrid Gezi Rehberi

0
2869
Ohrid Gölü

Ohrid Gölü Hakkında

Ohrid Gölü , tarih boyunca her zaman varolmuş ve balkanlar diye bildiğimiz coğrafyanın kalbi olmuştur. Makedonlar’ın ‘Tanrı cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürmüş ve o yerin de Ohrid Gölü” olduğu rivayetlerine de inandıkları bir yeryüzü cennetidir. Unesco tarafından dünya kültür mirası listesine de alınan göl ve isim babası olan şehir, gelen turistleri kültürel ve tarihi dokusuyla adeta büyülüyor. Ohri gölü avrupanın en eski ve en derin kreter gölü olma özelliğinde.

Dünya buranın kıymetini çok önceden anlamış olmalı ki Büyük İskender’in babası II. Filip’in imparatorluğuna kattığı ilk şehir ve aynı zamanda kiril alfabesinin ortaya çıktığı yerdir. Makedonlar buraya Ohrid, Arnavutlar ise Ohri diyor. Avrupanın en eski ve en derin krater gölü olan ohrid’e açıkçası bizim göl demeye dilimiz varmıyor adeta uçsuz bucaksız bir deniz gibi. Ohrid Gezi Rehberi‘nin sizlere de rehber olacağını umuyorum.

sveti naum

Ohrid’e Nasıl Gidilir?

Makedonya, Türkiye vatandaşları için vizesiz ve yakın olmasından dolayı oldukça tercih ediliyor. Ancak Ohrid’de bulunan St Paul the Apostle havaalanına Türkiye’den direk sefer olmadığı için, Üsküp havaalanına bilet almanız gerek. Ohrid’e nasıl gidilir için 2 seçeneğiniz bulunuyor.
Birincisi, Üsküp’ten kiraladığınız araçla yaklaşık 3 saatte muhteşem yol manzaralarıyla ohrid’e varmanız mümkün. İkinci olarak otobüs ile ulaşabilirsiniz. Hem Üsküp’ten hem de Bitola’dan düzenli otobüs seferleri bulunmaktadır. 3,5 saat süren yolculuk için tek yön 520 MKD (10 $) gidiş-geliş 750 MKD olarak ücretlendirilmiştir. Yine çevre ülkelerden de rahatça ulaşabilmeniz için otobüs seferleri bulunmaktadır.

ohrid gölü
ohrid gölü

Ohrid Gölü’nden Notlar

Yazları oldukça kalabalık olan şehir biz kış mevsiminde gittiğimiz için daha sakin görünmektedir. Kent gölün etrafındaki restoranları ve tavernalarıyla yemek ve eğlence açısından birçok seçenek sunmaktadır. Ayrıca kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceğiniz bir Türk çarşısı bile var. İstanbul cafe de oturup çay içebilir oradaki Türk esnaflarla sohbet edebilirsiniz. Tamamını göremesekte bugün Ohrid’te 365 kilise bulunduğu söylenmektedir. Her güne bir kilise düşüyormuş.
Şehrin ara sokaklarında kaybolabilir ve bütün sokaklara kendinizi atabilirsiniz çünkü şehre dair bir çok detay ve güzellik bu sokaklarda saklıdır. Yavaş yavaş Arnavut kaldırımlarda yukarı doğru tırmanırken dar sokakları Safranbolu tarzı mimarisiyle Osmanlıdan kalma evler sizi karşılıyor. Hatta sokak lambaları bile bu evler şeklinde yapılmıştır. Yukarı doğru tırmandıkça eşsiz bir göl manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Şehrin içinde gezerken kafanızı kaldırdığınızda karşınıza bütün bölgeye hakim bir yere kurulmuş Çar Samoil kalesi çıkacaktır. Burada bol bol fotoğraf çekebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

ohrid kalesi
ohrid kalesi

Şehrin sokaklarında kaybolurken  her adımda arkanıza bakıp geride kalan manzaranın güzelliğine kapılmamak elde değil. Gölün üzerinde oluşan sis bulutları görsel bir şölen oluşturuyor. Yukarı tırmandıkça manzara daha bir güzel ve göl yukarıdan kuşbakışı daha bir uçsuz bucaksız.

ohrid'te bir kilise

ohrid gölüne kuş bakış
ohrid gölü

Ohrid’ten Ne Alınmalı?

Balkanların incisi Ohrid’ten ne alınmalı diye sorarsanız tabiki inci diyeceğiz. Ohrid incisinden yapılan kolyeler, küpeler, yüzük, bileklikler ve tespihler kente gelen turistlerin tercih ettiği en önemli hediyeliklerin başında geliyor. Ohrid incisinin ham maddesi sedeftir. Onun üzerine bir sıvı sürülüyor. O sıvı da ohrid gölünde bulunan özel bir balık olan plaşica balığının pullarından elde ediliyor. Ohrid’de yalnızca iki aile bu inciyi yapmayı biliyor. Diğer ürünler asla aynı kalitede ve işçilikte olmuyor. Çarşı esnafının hemen hemen hepsi Türkçe konuşabiliyor.

Ohrid Mutfağı

Ohrid mutfağı deyince akla  bütün balkanlarda olduğu gibi burada da köfte geliyor. Köfte dışında göl etrafında bulunan restoranlarda ‘belvica’ adında balığı yemeniz mümkün ve yasal olarak avlanan tek balık. Bürek dedikleri bizim bildiğimiz böreği de peynirli ve patatesli olarak bulabilirsiniz. Üzeri peynirli ’shopska’ salatası ve ‘ajvar’ diye közlenmiş biberden yapılan bir sosu tatmanızı tavsiye ederim. İçecek konusuna gelirsek erik rakısı ve tikveş şarapları meşhur balıkla birlikte göl kenarında harika bir taverna gecesi yapabilirsiniz. Üstelik fiyatlar çok hesaplı.

Şehirdeki Etkinlikler

Yaz aylarında gölde yüzme festivalleri düzenlenmektedir. Eğer kış mevsimi olmasaydı göle kendimizi atabilirdik. İnsan göle bakarken kendini alamıyorduk. Biz yüzemedik ama acısını siz çıkartın artık. Sonra göl kıyısında dolaşırken “The Before Rain yani “Yağmurdan Önce” filminin de burada çekildiğini öğreniyoruz. Eğer filmi izlediyseniz o sahnelerin gerçeğini yaşayabilmeniz mümkün.

sveti naum
sveti naum

Ohrid Gölü Gezi Notları

Asıl uğramamız gereken yerin Sveti Naum olduğunu bildiğimiz için gün batmadan yola koyulduk yarım saatlik virajlı bir yolda ama bir o kadar eğlenceli balkan müzikleri eşliğinde asıl cennete şimdi ulaştığımızı anladık.Tertemiz berrak bir su etrafını saran ağaçların arasında özel bir mekan burası. Kıyıda duran teknelerle açıldığınızda kendinizi “The Notebook” filmindeki göl sahnesinde hissediyorsunuz sanki.

Ohri Göl Manzarası

Gölün sıcaklığı yaz kış 10 dereceymiş. Bu ilginç bilgiden sonra elimizi suya dokunmadan edemedik gerçekten su oldukça soğuktu ama elimizi donduran soğukluğa rağmen içimizi ısıtan muhteşem büyülü bir anın içindeydik. Gölün her tarafından kaynak suyu çıkıyor ve içindeki bitkiler suyu temizlediği için su o kadar berrak ki yanınızda bir bardak varsa suya daldırıp içebilirsiniz. İçiniz rahat olsun ben içtim.

sveti naum
sveti naum
sveti naum
sveti naum

Gölde yüzen şirin ördeklerin arasından kayıkla yavaş yavaş ilerlerken, hisettiğiniz tek şey burada zamanın durmasını istiyorsunuz. Özellikle gün batımına yakın göle açılırsanız, sakın yalnız olmayın. Çünkü hayatınızda yaşayacağınız en romantik anlardan biri olacaktır. Güneş iyice etkisini kaybederken gölün üzerinde adeta bir görsel şölen oluşturuyor. Bu görsel şölen fotoğrafçılar için çekmeye doyamayacağınız bir manzara sizi bekleyecektir. Ohrid gezi notlarının en önemlisi:
Buraya kadar gelmişken Sveti (Aziz) Naum manastırına da uğramayı unutmayın. Burada da göle bağlanan bir dere üzerinden tekne turları yapılıyor.

sveti aziz naum manastırı
sveti aziz naum manastırı

Hayatın karmaşasından uzakta ve huzurun içinize işleyeceği bir yer arıyorsanız işte orası burası. En kısa zamanda yeniden gitmek için can attığım yerlerden biri Ohrid. Yolda olmanın keyfine varacağımız yeni yolculuklarda buluşmak dileğiyle. Ohrid hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

ohrid tekne gezileri

Ohri ve Ohrid Gölü Nerede ?

Ohrid’e Araç Kiraladık

Balkanlara çok fazla tur olmasına rağmen biz araba kiralayıp gezmeyi tercih ettik. İnternet üzerinden de araç kiralanabiliyor. Ama biz ülke değiştireceğimiz ve detaylı bir araştırma yapamadığımız için Üsküp havaalanı içerisinde bulunan sixt firmasından aracımızı kiraladık. Başka kurumsal firmalarda mevcuttur. Fakat pazarlık yapıp en düşük fiyat aldığımız firma sixt olunca aracı oradan kiraladık. Araç kiralarken ülke dışına çıkacağımız için yeşil karton ücreti ve sigorta ücreti ile fiyat artmaktadır. Valizlerimiz olduğu için ise sedan araç kiraladık.

Sınırlardan geçerken neler olduğunu merak ediyorsanız içiniz rahat olsun. Arnavutluk, Karadağ ve Kosova sınır kapılarından sorunsuz ve herhangi bir ücret ödemeden geçtik. Sadece Karadağ’a girişte valizin kapağını açtırdılar ama herhangi bir arama yapmadılar. Yaklaşık 1000 km yol yaptık, yollarda genelde güzeldi. Yolları Türkiye kadar fazla iyi olmasa da kışın gittiğimiz için herhangi bir zorluk yaşamadık. Eğer araç kiralayacaksanız mutlaka birisinin hattının yurt dışına açık olması faydalı olacaktır. Ohrid’e araç kiraladık ve yol manzaraları eşliğinde gitmek çok keyifliydi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız