Sapadere Kanyonu, Alanya’nın Gizli Kalmış Cenneti

0
3927
Sapadere Kanyonu

Her şey suyun yolculuğu ile başladı. Doğanın fırçasıyla resmedilen eşsiz güzellikteki kanyonlar zamanın atlasında milyonlarca yılda meydana gelmiştir. Suyun ve taşın zaman içerisindeki yolculuğunun kanıtıdır adeta. Zamanın içerisindeki bu eşsiz nakış, taşın sabırla dönüşümünün simgesidir adeta. Şimdi gelin sapadere kanyonu, bu doğa harikası Sapadere Kanyonunu birlikte gezelim.

Sapadere Kanyonu Nederedir ve Nasıl Gidilir?

Sapadere Kanyonu, Antalya ilinin Alanya ilçesi, Sapadere köyünde yer alan Karstik oluşumlu bir kanyondur. Eşsiz güzelliklere sahip Sapadere Kanyonu şehir merkezine 45 km uzaklıkta olup yolculuk kendi aracınızla 1 saat civarında sürmektedir. Alanya havaalanına da 175 km uzaklıktadır. Sapadere Kanyonuna giden yol en az kanyonun kendi kadar etkileyici ve güzel manzaralar sahiptir. Ayrıca Toroslar’ın kalbine seyahat ettiğiniz hissini yol boyunca fazlasıyla hissettirmektedir

Muazzam Göl Manzarası

Bölge Hakkında Kısa Bilgi

Sapadere Kanyonu, Alanya Kaymakamlığının ve Sapadere Köyü Muhtarlığının girişimleri ile, Alanya Orman İşletme Müdürlüğünün çalışmaları sonucunda, bu doğa harikası alan 2008 yılında düzenlenerek turizme kazandırılmıştır. Yıllar boyunca akan suyun, sert esen rüzgarların, yer hareketlerinin şekillendirdiği kanyon bir çok doğal oluşumudur.

Sapadere Köyü Kanyonu

360 metre uzunluğundaki kanyonun girişine ulaştığınızda, tesisin önünde ücretsiz olarak aracınızı park edebileceğiniz bir alan, buz gibi suda yüzebileceğiniz bir gölet, yemek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir tesis, yemyeşil ağaçların altında bulunan piknik alanları ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerler bulunmakta .

Sapadere Kanyonu Nasıl Gezilir

Kanyon Zirvesi

Dinlenip güç depoladıysak kanyona doğru yol almaya başlayalım. Çünkü Toros Dağlarının sarp ve yüksek kayalıkları arasında ilerleyen 360 metre uzunluğundaki muhteşem doğa bekliyor. Unutmadan hatırlatayım Sapadere Kanyonuna giriş ücreti için 10 tl ödüyoruz. Bir süre patika yolda ilerledikten sonra fotoğraf makinemizin hakkını verecek doğal güzelliklerle dolu olan kanyonun içini gezebilmeniz için hazırlanan ahşap ve çelikten yapılmış yürüyüş platformda ilerliyoruz.

Sapadere Kanyonu Gezilecek Yerler

Kanyon boyunca birbirinden güzel ağaçlar ve büyüklü küçüklü şelaleler size eşlik ediyor. Eğer serinlemek isterseniz yürüdüğünüz platformdan kanyonda oluşmuş doğal havuzlara inen merdivenleri kullanarak buz gibi suya kendinizi bırakabilirsiniz. Doğal havuzların yakınlarında asılan tabelalarla derinliğin kaç metre olduğunu da öğrenebilirsiniz. Sizi huzura çağıran su sesleri adeta bir orkestra oluşturuyor. Hatta mavinin verdiği huzurla ruhunuz dinleniyor. Yüksekliği 400 metreye ulaşan kanyondan yukarı baktığınızda, ihtişamı başınızı döndürüyor.

Kanyon Yürüyüş YoluKanyonda ilerlerken sona yaklaşıyoruz ve fotoğraf çekilmek için sabırsızlansanız iyi olur çünkü sizi muhteşem bir şelale karşılıyor. 7-8 metre yükseklikten dökülen şelalenin dövdüğü kayaların zaman içerisinde doğal havuza nasıl dönüştüğüne şahitlik ediyoruz. Buraya kadar gelmişken tertemiz ve buz gibi suya girip şelalenin altında yüzmeden geri dönmeyin derim. Tabii ki suyun çok soğuk olduğunu hatırlatmamda fayda var.

Sapadere Şelale Manzarası

Uzun bir gezinin ardından karnınız acıktıysa, kanyondan aşağı doğru dökülen akarsu çevresindeki tesiste karnınızı doyurabilirsiniz. Hatta dilerseniz alabalık da yiyebilirsiniz. Tesiste çocuklar için de oyun parkı bulunmaktadır. İşletmede bulunan ipek dokuma tezgahında ipeğin dokunuşunu yakından görme imkanı bulabilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Türkiye’deki En Görkemli Kaleler

Sapadere Kanyonu Kısa Notlar

sapadere kanyonu

  • Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi duyduğu sapadere kanyonuna giderken kalabalık olabileceğini unutmayın.
  • Alanya’da 2-3 gün kalacaksanız ve sıcaktan bunaldıysanız, doğa ile baş başa kalacağınız sapadere kanyonunu mutlaka tecrübe edin.
  • Gitmeden önce mayonuzu, havlunuzu, yedek kıyafetlerinizi, varsa lastik ayakkabınızı, fotoğraf çekecek ekipmanlarınızı, güneş gözlüğünüzü, su geçirmez kameranızı, şapkanızı ve taşınabilir şarj cihazınızı yanınıza almayı unutmayın.
  • Bu saklı cennet her mevsim ayrı güzellikler barındırmaktadır. Fakat tertemiz kaynak suyunda yüzmek isterseniz yazın gidin derim. Çünkü su çok soğuk.

Sapadere Kanyonu Su Manzarası

“Senede bir defa daha önce hiç görmediğin bir yere git.” Dalai Lama…

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız