Türkiye’deki En Görkemli Kaleler

0
1388
En Görkemli Kaleler
Processed with VSCO with a6 preset

Binlerce yıllık tarihe tanıklık eden Anadolu toprakları şüphesiz en değerli tarihi hazineleri barındırıyor koynunda. Her köşesi ayrı bir cennet olan canım ülkemde saymakla bitmeyecek kadar çok kale mevcut. Bugün sizlere Türkiye ‘deki En Görkemli Kaleler ‘den bahsedeceğim. Çünkü Türkiye’nin her bir köşesinde en görkemli birçok kale bulunmaktadır. Sizlerde bu yazımda ülkemizde bulunan en görkemli kaleler hangileri bulabileceksiniz.

En Görkemli Kaleler: Zilkale

Zilkale, Çamlıhemşin’in 12 km güneyinde yemyeşil bir ormanın tam orta yerine kurulmuştur ve tüm heybetiyle fırtına vadisini izlemektedir. Rize’ye 78 km uzaklıkta olsa da ulaşımı zor olmayan yollardan muhteşem manzaralar eşliğinde varıyorsunuz. Fırtına vadisinden 100 metre yükseklikte bulunan bu kale çok uzaklardan dahi görülebiliyor. Eskiden gözetleme kulesi olarak kullanılan bu kale Osmanlı döneminde askeri amaçla kullanılmıştır. Ama şüphesiz Karadeniz deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan Zilkale sizi tüm görkemiyle kucaklayacaktır.

En Görkemli Kaleler: Kilitbahir Kalesi

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir Köyü’nde bulunan bu kale Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462-1463 yıllarında yaptırılmıştır. Kilitbahir kelimesinin anlamı ise “deniz kilidi” demektir. Konumu itibariyle Çanakkale Boğazı’na giriş çıkış yapan tüm gemileri kontrol edecek şekilde yerleştirilmiştir. Dış kale, iç kale ve ana kule olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Ama diğer osmanlı kalelerine benzemeyen Kilitbahir Kalesi üç yapraklı yonca şeklinde tasarlanmıştır. Bu durum Fatih Sultan Mehmet’in savunma sistemine ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Hatta eşsiz manzarası ve mimariyle büyüleyen bu kale,14 Kasım 1980’de Kültür Bakanlığı tarafından “Korunması Gereken Kültürel Varlık” olarak yerini almıştır.

En Görkemli Kaleler - Kilitbahir Kalesi Çanakkale
Kilitbahir Kalesi

En Görkemli Kaleler: Amasya Kalesi

Amasya’nın kuzeyinde ve Yeşilırmak nehri üzerindeki Harşene Dağı denilen sarp kayalıkların üzerinde yer alan Amasya Kalesi denizden yaklaşık 700 metre yüksekliktedir. Harşena Kalesi olarak da bilinen bu kale, Persler, Romalılar, Pontuslar, Bizanslılar gibi medeniyetlerin mücadelelerine şahit olup 1075 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmiştir. Ayrıca kale içerisinde Pontus Kral Mezarları, Osmanlı Hamamı kalıntıları, su sarnıçları ve depoları bulunmaktadır. Amasya’yı ayaklarınızın altında seren ve Yeşilırmak manzarasını doyumsuz kılan bu kaleye mutlaka çıkmalısınız.

En Görkemli Kaleler - Amasya Kalesi
Amasya Kalesi

En Görkemli Kaleler: Alanya Kalesi

Anadoluyu süsleyen yüzlerce kaleden hala ayakta kalmayı başarabilmiş ve en iyi şekilde korunmuş ortaçağ kalelerinden biri Alanya Kalesi‘dir. Adeta açık hava müzesini andıran kale 6,5 km uzunluğundaki surlara sahip. Ayrıca surlar Kızılkule ‘den başlayarak Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda Burnu üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcuna inerek Tophane ve Tersaneyi geçip yeniden Kızılkule’de son bulur. Kale her gün ziyeret edilebilir. Alaeddin Keykubad döneminde yapılan Kızılkule Alanya’nın simgesi durumundadır. Kalede yerleşim günümüzde de hala sürmektedir. Hatta sukabaklarından yapılmış hediyelik eşyalar, ipek ve pamuklu dokumaları bu bölgede çokça bulabilirsiniz.

En Görkemli Kaleler - Alanya Kalesi
Alanya Kalesi

En Görkemli Kaleler: Boyabat Kalesi

Sinop’un Boyabat ilçesinde yer alan Boyabat Kalesi Gökırmak Vadisi’nde, sarp iki kayalık tepeden biri üzerinde kurulmuştur. M.Ö. 7. yüzyılda Paflagonya’lılar tarafından yaptırılmış olsa da bugünkü haliyle Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının izlerini taşıyarak günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. Ancak şuan müze olarak kullanılan Boyabat Kalesi Yüzyıllar boyunca savunma amaçlı kullanılmış. Ayrıca kaleye çıkmak hayli zor görünse de bütün ihtişamıyla bir şatoyu andıran bu tarihi yapı görülmeye değer.

En Görkemli Kaleler - Boyabat Kalesi Sinop
Boyabat Kalesi

En Görkemli Kaleler: Diyarbakır Kalesi

Dicle Vadisi kenarında yer alan Diyarbakır Kalesi ne zaman kurulduğu bilinmemekle birlikte kentin tarihi kadar eski bir döneme dayandığı kesin. Hatta kentin sur duvarlarının inşasının MS. 4 yy.’a kadar gitmektedir. Sur duvarlarındaki burçlardan günümüze yalnızca 6 tanesi kalmıştır. Surların şarkılara da konu olan 4 adet kapısı bulunmakta: Urfa Kapı, Mardin kapı, Harput Kapı ve Yeni Kapı. Diyarbakır sonraki yıllarda Artukluların başkenti olmuş ve kaleye bir çok yeni izler bırakmıştır. Ayrıca Dünya Unesco Kültür Mirası listesinde olan Hesvel Bahçeleri ve Diyarbakır kalesi gerçekten görülmeye değer.

En Görkemli Kaleler - Diyarbakır Kalesi
Diyarbakır Kalesi

En Görkemli Kaleler: Güvercin Ada Kalesi

Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde yer alan kale, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Konum olarak Kuşadası körfezinin ağzında Güvercin Ada üzerinde limanı koruyan bir konumdadır. Kalenin surları adayı çepeçevre saracak şekilde 3 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir. Güvercin Ada Kalesi yapımında kullanılan taşlar Yılancıburnu’ndan getirilmiştir. Osmanlı döneminde denizlerden ve Yunan adalarından gelen saldırıları önlemek amacıyla karakol olarak kullanılan bu güzel kale günümüzde yerli ve yabancı turistlerin eşsiz günbatımı manzaralarına ortak oluyor.

En Görkemli Kaleler - Güvercin Ada Kalesi
Güvercin Ada Kalesi

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi, Mersin’in Anamur ilçesinde kıyı boyu uzanmış Türkiye’nin en büyük kalelerinden biridir. Kalenin kesin olmamakla birlikte Romalılar tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Mamure Kalesi, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış  ve bu topraklarda insanlık tarihinin önemli aşamalarına tanıklık etmiş bir ortaçağ kalesidir. 

En Görkemli Kaleler - Mamure Kalesi Mersin
Mamure Kalesi

Bodrum Kalesi

Bodrum’un simgesi haline gelen Bodrum Kalesi, 1402-1522 yıllarınnda St. Jean Şövalyeleri tarafından yapılmıştır. Kalenin yapımında, depremde yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleion’un taşları kullanılmıştır. İç kale içinde farklı ülke adları verilmiş kuleler bulunuyor. Deniz seviyesinden 47,50 metre yükseklikte olan Fransız Kulesi en yüksek kulesidir. Diğer kuleler İtalyan KulesiAlman KulesiYılanlı Kule ve İngiliz Kulesi’dir. Günümüzde Dünya’da çok önemli bir yere sahip olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi burada yer almaktadır. Müzede Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalardan ele geçen eserler de sergilenmektedir.

En Görkemli Kaleler - Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Rumkale

Gaziantep ilinin Nizip ilçesinin sınırları içerisinde yer alan, Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği noktada yüksek kayalarla örtülü bir tepede yer alan tarihi bir kaledir. Peki nedir bu kalenin tarihi, Roma Dönemi’nde Hz. İsa’nın havarilerinden Yohannes’in Rumkale’ye gelip yerleşmesi ve burada Hıristiyanlık dinini yayması nedeniyle Rumkale  Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Yohannes’in, İncil’in kopyasını Rumkale’de bir mağarada sakladığı daha sonra kopyaların buradan alınıp Beyrut’a götürdüğüne inanılmaktadır. Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinden kalkan tekneler ile bu kaleyi görebilmeniz mümkün.

Rumkale Gaziantep
Rumkale

Tirebolu Kalesi

Giresun ilinin Tirebolu ilçesinde bulunan Tirebolu Kalesi yarımadanın doğal yapısına uygun olarak inşa edilmiştir. Güneyden dik bir merdivenle çıkılan kale moloz taş malzemeden yapılmıştır. Miletoslular tarafından kurulan Tirebolu kenti bu adı üç şehir anlamına gelen Tripolis’ten almıştır.

Tirebolu Kalesi Giresun
Tirebolu Kalesi

 

Uçhisar Kalesi

Nevşehir merkeze sadece 5 km uzaklıkta olan Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın her yerinden görülebilen en güzel ve en büyük peribacasıdır. Birbirine bitişik iki sivri peribacasından oluşan kaleye, halk arasında büyüğüne “Ağanın Kalesi”, kü­çüğüne “Çavuşun Kalesi” denilmektedir. Uçhisar Kalesi’nin zirvesi tüm Kapadokya’yı kuş bakışı görebileceğiniz en güzel noktadır. Her mevsim ayrı güzel olan bu şehri, ayaklarınızın altına seren bu eşsiz manzarayı görmek için dünyanın dört bir yanından yüzlerce turist ziyaret etmekte. Ayrıca Roma döneminden beri oyularak içine çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mezar, mahsen, yapılan bu kale bir çok saldırılara karşı önemli bir savunma noktası olmuş.

 

Uçhisar Kalesi Nevşehir
Uçhisar Kalesi

Hoşab Kalesi 

Van ilinin Başkale ilçesi yolu üzerinde Güzelsu mevkinde bulunan kalenin geçmişi Urartu devletine kadar dayanmaktadır. Sarp ve dik bir kayanın üzerine kurulan Hoşab Kalesi iyi ve tatlı su anlamlarına geliyor. Hatta Mahmudi beyi Sarı süleyman tarafından 1643 yılında yeniden yaptırılmıştır.

Hoşab Kalesi Van
Hoşab Kalesi

Bugün sizlere Türkiye’deki en görkemli kalelerden bahsettim. Hepsi birbirinden güzel olan bu kaleleri gezip görmek için gezi rehberinizi şimdiden hazırlamalısınız. Rotanıza eklemeniz için sizlere Aydın gezi rehberi yazımı da tavsiye ederim.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız