Uzakta Değil Uşak’ta, Taşyaran Vadisi

  0
  4174
  Taşyaran Vadisi

  Bazen yeni yerler keşfetmek için uzaklara gitme ihtiyacı duyarız. Ama bugün bahsedeceğim yer uzakta değil Uşak’ta olan Taşyaran Vadisidir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi çok seven biri olarak kendi memleketimde Uşak’tadır. Bu kadar güzel bir doğa harikasının varlığından bunca yıl haberdar olmamış olmam çok üzücüdür.
  Henüz çok bilinmeyen ve tanıtımı pek yapılmamış olan bu Taşyaran Vadisi gerçekten görülmeye değer.

  Taşyaran Vadisi ManzarasıVadideki Su

  Taşyaran Vadisi ‘nin Oluşumu

  Bu büyüleyici güzelliği merak edenlere için en iyi bilgiyi vereceklerden birisi Taşyaran Vadisinin jeolojik yapısını incelemiş olan Uşak Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Hasan Kara.

  Kara, Taşyaran Vadisi’nin oluşumu ile ilgili şunları söylüyor:”Ege denizinin bulunduğu aşağı kesimde meydana gelen tektonik çökmeler ve Anadolu içlerindeki Epirojenik yükselmelere bağlı olarak Taşyaran kesiminde akarsu Paleozoik yaşlı metamorfik kayaçlardan oluşan temele saplanarak burada eğim kırıklıkları meydana gelmiş ve şelaleler oluşmuştur. Bu şelalelerden dökülen sular, temeldeki metamorfik kayaçları adeta bir testere gibi kesmiş ve dantel gibi işlemiştir. Suların aktığı yerlerde oluklar ve aşağı döküldüğü yerlerde dev kazanları meydana gelmiştir.

  Akarsu Aşındırması

  Akarsu geriye doğru aşındırma yaptıkça bu şekillerin bir bölümünde kopmalar ve göçmeler meydana geliyor. Gerilemeye bağlı olarak yeni dev kazanları ve helezon görünümlü akış yatakları meydana gelmiştir. Bu süreç ilerledikçe, akarsu temele gömülerek ilk oluşan şekiller yüksekte adeta asılı şekilde kalmışlardır. Böylece küçük bir mevsimlik dere olan Hamam Çayı, zamanla karşısına çıkan Paleozoik yaşlı eski metamorfik temeli oluşturan kayaçları 50 metre kadar derinlikte ve 200 metre uzunlukta parçalayarak muhteşem görünümlü boğaz bir vadi oluşturmuştur.

  Taşyaran Vadisi ‘ne Nasıl Gidilir?

  İyi güzel hoş da biz buraya nasıl gideceğiz diyorsanız, Uşak-İzmir karayolu 45’nci kilometresinde, karayolunun 500 m. kadar güneyinde, Gediz nehri üzerinde bulunan Tarihi köprüden sonra ulaşabilirsiniz. Taşyaran vadisi, Gediz nehrine dökülen ve kaynağını Eşme ilçesinden alan Hamam Çayının aşağı mecrası üzerinde oluşmuştur. Uşak’ta bulunan Taşyaran Vadisine nasıl gidilir ile ilgili aşağıya bir konum bilgisi bıraktım.

  Taşyaran Vadisi ‘nde Sizi Neler Bekliyor?

  Eğer yükseklik korkunuz varsa aşağı doğru baktığınızda biraz ürperebilirsiniz. Ama sonra manzaranın güzelliği karşısında bu duruma alışabilirsiniz. Aşağı indiğiniz merdivenler gözünüzü korkutmasın aralıklı olarak koydukları banklar dinlenmek ve bir mola vermek için kurtarıcı olmuş. Aşağı doğru yol aldıkça her bir merdiven basamağında sizi büyüleyici bir atmosfer karşılıyor olacak. Kayaların şekilleri ve aşağıdan yukarı doğru renk değişimleri ışıkla buluşunca tam fotoğraflık manzara için arka fon oluşturuyor. Burada çokça fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Hatta bütün vadiye hakim olan bir kaya vardır. Tam da o kayanın üzerinde çekilmek için sıra beklemeniz gerekebilir:) bence değer…
  Vadiden yukarı çıkarken merdivenlerin sonunda küçük bir büfe var ordan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Hatta oradaki kamelyalarda manzaraya karşı oturup dinlenebilirsiniz.Taşyaran Vadi Manzarası

  ÖNERİLER

  Yaz aylarında su azaldığı için bahar aylarında daha güzel bir rotasyon olabiliyor. Rahat bir ayakkabı ile gitmeniz konforunuz açısından daha faydalı olacaktır. Kayalar ıslak ve kaygan olduğu için basarken dikkatli olmakta fayda var. Eğer bu güzel vadiyi gezdikten sonra piknik yapmak isterseniz yukarıda buna uygun piknik alanları var. Ha bir de unutmadan gözlüğünüz ve şapkanızı almayı unutmayın zira güneş size eşlik ediyor olacak:)

  Vadi Taşlık AraziVadi Oturma AlanlarıVadi MerdivenleriBir diğer rehber niteliğindeki yazılarımdan olan Ohrid Gölü yazımı da okuyabilirsiniz.

  Değerli yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşmanız dileğiyle, Hoşcakalın…

   

  Yorum yaz

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen adınızı yazınız